The Tandem Club


Content

View
View Content

Account

Pictures

ITR 2013 -ChĂȘnehutte
ITR 2013 -ChĂȘnehutte

2016 Velocio Trophy Questions and Results.

Competitors setting off for the Velocio Trophy
2016 VELOCIO TROPHY RESULTS
Name Start Time Finish Time Total Time (hh/mm/ss) Total Points Scored (/25) Final Position
The HOLMANS 09:40 12:44 03:04 21.5 1
Andy, Will, Christine & Ralph ACKLAM 09:27 11:58 02:31 20.0 2
Slow Gins 10:00 12:45 02:45 19.5 3
Skinnians 09:23 12:13 02:50 19.5 4
RKO 21 09:47 12:43 02:56 19.0 5
Alice, Alastair & Anne-marie HOPKINS 09:39 12:10 02:31 18.5 6
Liz & Ken GATEs 09:30 12:01 02:31 18.5 7
James & Gillian NOLAN 09:12 11:47 02:35 18.5 8
Helen, Charlotte, Lucy, matthew & Andy BLUNDELL 09:42 12:30 02:48 18.5 9
Roger & Jenny MCNAE 09:36 12:48 03:12 18.5 10
Angels of the North 09:38 11:49 02:11 18.0 11
Motley Crew 09:25 11:37 02:12 18.0 12
Janet & Steve BEITH 09:19 11:55 02:36 18.0 13
Jonathan, Tessa & Sophie COX 09:28 11:43 02:15 17.5 14
David Hobbs & Caroline WILDE 09:33 12:07 02:34 17.5 15
Peter & Ros HALLOWELL 09:34 12:30 02:56 17.0 16
Pater Noster 09:43 11:38 01:55 16.6 17
The Dutch Team 09:26 11:53 02:27 16.5 18
David & Josh MUIR 09:14 11:52 02:38 16.5 19
Bob & Karen BENDING 10:00 12:41 02:41 16.5 20
Jam Busters 09:11 11:42 02:31 16.0 21
Jane & John TAYLOR 09:15 11:52 02:37 16.0 22
Shirley & Andrew BUCKLEY 09:11 11:06 01:55 15.0 23
Jörg @ Micha BUCKHOLZ 09:25 11:54 02:29 15.0 24
Pat & Paul GREEN 09:54 12:56 03:02 15.0 25
Left or Right ? 09:45 11:31 01:46 14.0 26
Mark & Liz NOBLE 09:26 11:53 02:27 14.0 27
Bruce HEPPENSTALL 09:41 12:26 02:45 14.0 28
Velocio Raptors 09:33 12:07 02:34 13.5 29
The SIMPKINS + Paul & Jack MORRIS 09:34 12:36 03:02 13.5 30
John & Sheila COY 09:29 12:07 02:38 13.0 31
Tilman & Konrad HILGERT 09:46 12:24 02:38 12.5 32
Sally & Eugene KERTZMAN 09:35 12:09 02:34 11.0 33
Pia & Enno HILGERT 09:46 12:28 02:42 11.0 34
The Moggies 09:35     DNF  
Steve & Cheryl STANGER 09:38     DNF  
Rachel & Rick DUNFIELD 09:23     DNF  
Pat BENSON 10:00     DNF  

 

 

2016 HILL CLIMB RESULTS
      Category          
No. Name 1 Name 2 Mens Ladies Mixed Adult & Child Under 16 e-bike Start Time Finish Time Total Time (hh/mm/ss) Overall Position on Time Category Winner
12 Jos Kertzman             00:30:00 00:36:30 00:06:30 1  
46 Barry Wilson Jake Mitchell           00:28:00 00:35:36 00:07:36 2 1
115 Gareth Barnaby Jos Kertzman           01:02:00 01:10:06 00:08:06 3  
173 Jake Mitchell Caitlin Hibberd           01:00:00 01:08:17 00:08:17 4 1
205 Tim Deal Oliver Deal           00:51:00 01:00:31 00:09:31 5 1
2 Anna Bulloch Abby Grogan           00:31:00 00:40:46 00:09:46 6 1
11 Eugene Kertzman Sally Kertzman           00:29:00 00:39:05 00:10:05 7  
46 Barry Wilson Janet Wilson           00:59:00 01:09:20 00:10:20 8  
176 Stuart Hibberd Jackie Hibberd           00:44:30 00:54:55 00:10:25 9  
131 Ron Stinchcombe Harrison Stinchcombe           00:46:00 00:56:43 00:10:43 10  
80 Alice Hopkins (Solo)           00:33:00 00:43:44 00:10:44 11  
221 Bruce Heppenstall Jack Heppenstall           00:47:00 00:57:55 00:10:55 12  
20 Tilman Schmidt Pia Hilgert           00:53:00 01:03:55 00:10:55 13  
125 Audrey Christie Isabelle Bradshaw           00:48:00 00:59:13 00:11:13 14 1
128 Bridget Bradshaw (Solo)           00:32:00 00:43:14 00:11:14 15  
132 Jacob Stinchcombe Sarah Hopkins           01:07:10 01:18:54 00:11:44 16  
19 Conrad Hilgert Enno Hilgert           00:52:00 01:03:46 00:11:46 17 1
114 Terry Barnaby (Triplet) Louise and Helen Barnaby           00:56:30 01:09:28 00:12:58 18  
146 Helen Blundell Charlotte Blundell           00:49:00 01:03:40 00:14:40 19  
3 Anna Bulloch (Solo)           01:01:00 01:16:17 00:15:17 20  
147 Andy Blundell (Triplet) Lucy & Matthew Blundell           00:50:00 01:13:00 00:23:00 21  
Competitors on the hill climb

Rally Report